Sülük Tedavi̇si̇
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Sülük Tedavisi
Sülük Tedavisi

Antik çağlardan beri sülükler tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok yerde sülük tedavisi yöntemleri alternatif tıp olarak hastalıkların iyileştirilmesinde tatbik edilmektedir. Hirudo Verbana adlı sülük türü tıbbı amaçla kullanılan ve Türkiye'de çok bulunan bir türdür. Doğal ortamında yetiştirilen sülükler hasta olunan bölge ya da hastalık türüne göre akupunktur noktalarına tutturulur. Sülük tedavisi sırasında hasta bölgedeki kan emilir ve kan akışı sağlanır. Tedavi sonucunda hastalıklı bölgenin iyileşme gösterdiği belirtilmektedir.

Osmaniye Sülük Tedavisi

Hastalıkların iyileştirilmesi için uzun zamandır uygulanan bu yöntem sayesinde sülüğün bulunduğu bölgedeki kanı emerek enzimlerini bırakması sonucu tedavi tamamlanmaktadır. Osmaniye sülük tedavisi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlar:

  • Bir defa kullanılan sülük tekrar kullanılmaz.
  • Sülükler cam kavanozda 1 lt su içinde %75 oranında hazır su eklenerek en fazla 50 tane sülük olacak şekilde tutulmalıdır.
  • Sülüklerin bulunduğu suyun her gün yenilenmesi gerekir.
  • Oda sıcaklığında ve güneş almayan bir alanda bekletilmelidir.
  • Sülükler omurgasız oldukları için kavanozun üzeri tülbent vb bir örtüyle örtülmelidir.

Sülük Tedavisinde Kontrollü Yöntem

Sülük tedavisini yapan kişinin bu konuda uzmanlığı olması gerekir. Bu işlemin doktor kontrolünde yapılması önerilir. Kliniğimizde yapılan tedaviler alanında uzman kişilerce yapılmaktadır. Sülüklerin tedavi öncesinde hidrojen peroksitli suda bekletilmesi gerekir. Ayrıca rivanol çözeltisinde tutulmaları ve bunun belirli bir ölçüde olması gerekmektedir. İnsan vücuduna birebir temas eden bir hayvan olduğu için tedavi öncesinde hazırlanmaları önemlidir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın